Szanowni Państwo,
Pod koniec 2019 r. rozpoczęliśmy cykl debat w ramach projektu SILESIA 2030. Ich celem jest wsparcie procesu budowy nowoczesnego woj. śląskiego – regionu uznawanego za gospodarcze i przemysłowe serce Polski. Nie da się tworzyć jego przyszłości w oderwaniu od założeń Europejskiego Zielonego Ładu, który wyznacza drogę ku neutralności klimatycznej naszego kontynentu.
Wyzwania związane z ochroną klimatu to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed Unia Europejską i światem. Dla wszystkich jasne jest, że musimy troszczyć się i skutecznie działać na rzecz klimatu. Ale w tym działaniu nie możemy zapominać o bezpieczeństwie energetycznym, które jest fundamentem każdego państwa. Bezpieczeństwie rozumianym jako prawo dostępu do energii w każdym czasie, energii dającej możliwości rozwoju gospodarczego. Jej rola jest bezcenna i ma szczególne znaczenie dla interesu narodowego. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie odpowiedzialnych zmian w miksie energetycznym naszego kraju, budowanie stabilnego systemu, odpowiedzialna i sprawiedliwa transformacja z uwzględnieniem OZE, ale z poszanowaniem paliw tradycyjnych. Dzięki nowoczesnej technologii możemy je wykorzystywać tak aby nie wpływać na klimat i zanieczyszczenie powietrza. Stąd obecność na naszej międzynarodowej konferencji Pana Angelosa Kokkinosa z Departamentu Energii USA, który zaprezentuje po raz pierwszy w naszym kraju bezemisyjną technologię spalania węgla. Cieszymy się również z obecności Pana Scotta Fostera z ramienia komisji gospodarczej UNECE (Organizacji Narodów Zjednoczonych), który będzie mówił o potrzebie stworzenia międzynarodowego sojuszu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego państw, których miksy oparte są właśnie na paliwach kopalnych.
Jestem przekonany, że dyskusja w gronie tak znamienitych gości – przedstawicieli polskiego Rządu na czele z Wicepremierem Jackiem Sasinem, ministrów odpowiedzialnych za polską energetykę, eurodeputowanych z komisji przemysłowej ITRE, a także ekspertów i przedstawicieli branży – przyniesie nam wiele cennych wniosków. Ich efektem będzie stworzenie „Rezolucji Śląskiej” – dokumentu zawierającego założenia odpowiedzialnej drogi do ochrony klimatu w Europie.
Serdecznie zapraszam na II edycję Międzynarodowej Konferencji SILESIA 2030 r. – Polska na drodze do niezależności energetycznej w dobie Europejskiego Zielonego Ładu.
Grzegorz TobiszowskiInicjator i gospodarz konferencji SILESIA 2030