Szanowni Państwo,
Procesy związane z Europejskim Zielonym Ładem nabierają rozpędu, a wraz z nimi dyskusje i debaty w Parlamencie Europejskim dotyczące m.in. transformacji energetycznej. Przed nami III edycja konferencji SILESIA 2030, która wpisuje się w dyskurs dotyczący przyszłości naszego kontynentu, Polski, ale przede wszystkim woj. śląskiego – Regionu uznawanego za gospodarcze i przemysłowe serce naszego kraju, a zatem miejsca najbardziej narażonego na negatywne skutki przemian. Dlatego tak ważnym jest, aby to właśnie tutaj, wspólnie, w gronie ekspertów reprezentujących naukowców, przedstawicieli biznesu, instytucji, a także polskich parlamentarzystów, tworzyć idee służące temu, aby jak najlepiej sprostać wyzwaniom związanym z troską o klimat.
Podczas minionych dwóch edycji Konferencji SILESIA 2030 wskazaliśmy na najistotniejsze kwestie dotyczące transformacji energetycznej w naszym kraju, którego system oparty jest historycznie na węglu. To warty podkreślenia fakt, ponieważ jak wynika z przygotowanej na nasze zlecenie ekspertyzy naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie to paliwo kopalne w 2030 r. nadal będzie istotnym elementem w polskiego miksu energetycznego. Jeśli dołożymy do tego raport ENERXperience który analizował wpływ celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. o 55% na polski sektor energetyczny, dochodzimy do niepokojących wniosków. Istnieje bowiem ryzyko skrajnego niedoboru mocy w Polsce po 2025 r., co zagraża polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, a także doprowadzi m.in. do wzrostu importu energii z zagranicy.
Stąd też panel otwierający III edycję Konferencji SILESIA 2030 r. będzie poświęcony nowoczesnym technologiom, które pozwalają bezemisyjnie spalać węgiel w polskich elektrowniach i elektrociepłowniach. Praktycy reprezentujący firmy z Norwegii oraz Stanów Zjednoczonych zaprezentują możliwości swoich instalacji, a także opowiedzą o tym, jak wykorzystać wychwycone CO2.
To niezwykle istotna kwestia w kontekście czasu, jaki nasz kraj potrzebuje na transformację swojego miksu energetycznego.
Eksperci drugiego panelu postarają się odpowiedzieć na pytanie, która z energii odnawialnych jest w stanie z powodzeniem zastąpić paliwa kopalne w naszym systemie energetycznym, analizując potencjał geograficzny Polski. Przedstawimy zatem największe wyzwania energetyki wiatrowej, słonecznej oraz wodorowej. Gościem specjalnym będzie Pani Lis Gammelgaard z NEL HYDROGEN (Dania) – światowego lidera w technologiach wodorowych.
Ostatni blok tematyczny będzie z kolei poświęcony kosztom społecznym przemian. Punktem wyjścia będzie ekspertyza autorstwa prof. Pawła Bogacza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowana na zlecenie naszego Biura. Następnie głos zabierze Poseł na Sejm z Rudy Śląskiej Marek Wesoły oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska. Nasi parlamentarzyści zabiorą głos w kwestii niwelowania negatywnych skutków przemian związanych z transformacją sektora energetycznego.
Zapraszam do udziału on-line w III edycji konferencji SILESIA 2030, która odbędzie się już 30.06.2021 r. w siedzibie naszego partnera Dziennika Zachodniego.
Grzegorz Tobiszowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Grzegorz Tobiszowski
Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów